stiribucuresti.ro corvinul hunedoara triumfa in finala cupei romaniei dupa un meci dramatic impotriva otelului galati

Corvinul Hunedoara triumfă în finala Cupei României după un meci dramatic împotriva Oțelului Galați

Într-o seară memorabilă pentru fotbalul românesc, Corvinul Hunedoara a obținut o victorie istorică în finala Cupei României Betano, disputată la Sibiu împotriva Oțelului Galați. Meciul a fost plin de suspans, fiind decis abia la loviturile de departajare, unde Andrei Hergheligiu a marcat penalty-ul decisiv, aducând trofeul în Hunedoara.

Desfășurarea meciului

Finala a fost intensă și echilibrată de la început. Oțelul Galați a deschis scorul în minutul 27 prin Rusevic, care a executat impecabil o lovitură liberă. Corvinul Hunedoara a egalat în minutul 39 prin Coman, după o cursă impresionantă pe partea stângă a lui Pîrvulescu, care a centrat perfect în fața porții. La pauză, scorul era 1-1.

În repriza secundă, Rusevic a adus din nou Oțelul în avantaj în minutul 58, transformând un penalty acordat după un fault în careu. Corvinul nu s-a lăsat și a reușit să egaleze în minutul 74 prin Manolache, care a șutat de la marginea careului mare, surprinzându-l pe Pap, portarul gălățenilor.

Prelungiri și lovituri de departajare

Cele două reprize de prelungiri nu au adus goluri, deși ambele echipe au avut ocazii importante. Corvinul Hunedoara a fost aproape de a marca în minutul 111 prin Hrezdac, dar mingea trimisă cu capul a trecut pe lângă poartă. După 120 de minute, scorul a rămas 2-2, astfel că învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

Loteria penalty-urilor

Loviturile de departajare au fost un adevărat test de nervi și calm pentru jucători. Oțelul Galați a avut prima șansă, Cisotti transformând cu siguranță. Corvinul a ratat prima lovitură, dar Manolache a adus egalarea, iar de acolo, duelul a devenit și mai tensionat. Portarul Lefter a fost eroul hunedorenilor, apărând două lovituri decisive, în timp ce Andrei Hergheligiu a înscris ultimul penalty cu mult calm, aducând victoria pentru Corvinul​ .

Impactul asupra comunității

Victoria Corvinului Hunedoara în Cupa României are un impact semnificativ asupra întregii comunități din Hunedoara. Această reușită aduce un val de optimism și mândrie într-un oraș cunoscut pentru pasiunea sa pentru fotbal. Tinerii din Hunedoara au acum un exemplu de urmat și o sursă de inspirație în jucătorii echipei lor favorite.

Perspective de viitor

Cupa României câștigată de Corvinul Hunedoara deschide noi orizonturi pentru echipă. Performanța le oferă oportunitatea de a participa în competițiile europene, ceea ce reprezintă o provocare și o șansă de a demonstra valoarea fotbalului românesc pe scena internațională. Conducerea clubului deja se gândește la întărirea lotului pentru a face față noilor provocări și pentru a aduce și alte trofee în vitrina clubului.

Concluzie

Finala Cupei României câștigată de Corvinul Hunedoara va rămâne în istoria fotbalului românesc ca un exemplu de determinare, spirit de echipă și pasiune. Această victorie nu este doar un trofeu, ci o sărbătoare a fotbalului și a comunității care susține această echipă. Corvinul Hunedoara a demonstrat că, indiferent de obstacole, cu muncă și dedicare, orice vis poate deveni realitate.